Založ si blog

Okupácia Československa v 68 očami dvanásťročného chlapca / úryvok z prozaickej knihy Ján Brezina Spievanie dospievanie */

Zomrel Josif Vissarionovič Stalin. Zomrel Klement Gottwald. Čo robiť? Ako ďalej bez nich, bez architektov svetlých zajtrajškov? To nám nemali urobiť, len tak, bez ničoho, bez prípravy si zomrieť a nás tu nechať napospas osudu! Čo si teraz počneme, teraz, keď už začalo byť všetko tak jasné?

Napred, napred nám ísť treba.

Na zlé sa poľahky zabudne, keď nové je dobré, krásne.

Na zlé sa poľahky zabudne, keď sa nám nestalo.

Turčianske hračkárne, lebo tak sa zase volali, samozrejme nie hneď, načim bolo treba počkať čo povie vrchnosť v Bratislave, Ústred­ný výbor komunistickej strany Slovenska zase čakal, čo po­vie ÚV KSČ v Prahe, no a tí zas nevedeli, čo na to povedia súdruhovia v Moskve, lebo tak to už u nás od nepamäti chodí, že zlé sa presadzuje ľahko a rýchlo, ale napráva pomaly, opatrne a bojazlivo, hračkárne teda prežívali roky šťastného, bezstarostného rozvoja. Skon­čila kórejská vojna, zlepšili sa vzťahy s Čínou, všade tam sa dali vyvážať naše hračky. Perspektíva vyzerala skvelo, takto to už bude naveky.

Jano Sýkora mal v tých krásnych, nádejných šesťdesiatych rokoch svoju prvú lásku Vierku Bartkovú z neďalekej dediny Bystrička, kde mal kedysi svoje letné sídlo prvý prezident republiky T. G. Masaryk, ale to bolo za socializmu tajné, lebo to bol prezident kapitalistickej republiky, a vtedy sa mali naši pracujúci veľmi zle, aj za robotou museli chodiť a on si zatiaľ na letné sídlo, na Slovensko, aby ho doma v Čechách nevideli, veď by mu naši dali, keby to vedeli. Jana hnevalo, že je Vierka súčasne prvá láska aj jeho kamaráta Bojmíra Vrchovského. Až neskôr sa dozvedel, že sa takej dvojici hovorí dvojkolenní bratia. Po niekoľkých neúspeš­ných pokusoch Bojmyša oklamať a zostať s Vierkou sám nakoniec Jano rezignoval a voľné chvíle trávili v trojici.

Šesťdesiate roky netrvali ani celých desať rokov. Prišli Rusi. Na tankoch priviezli svoje poloprázdne, vytrasené cigarety dutinky a sladký tmavý chlieb a vymieňali ich s dorastajúcimi chlapcami za naše dobré, tabakom až po koniec naplnené cigarety.

Chlapcom po niekoľkých dňoch vytrasené dutinky a nejedlý slad­ký chlieb zovšedneli, vrátili sa zase späť k našim slovenským ciga­retám, ktoré lepšie a dlhšie dymili. Hoci už Rusi nemali nič no­vé, čím by prispeli do výmenného obchodu s chlapcami domorodcami, nehanbili sa tu ostať. Na divokom západe ostali dočasne naveky.

Všetko sa posralo. Dokonca ani to stanné právo nikto nevyhlásil, ako sa všade hovorilo a ako sa naň chlapci tak tešili. Ani len prázdniny im nepredĺžili, čo by už naozaj bolo to najmenej, čo mohli pre nich urobiť.

Veru, nadarmo horeli v oknách sviečky na výročie povstania. Nič to nepomohlo. Rusi sa nás nebáli.

 

 

  • Ján Brezina Spievanie dospievanie,  vydal Rebach s.r.o. , Martin 2001

 

 

 

 

Greta Thunberg prináša nielen dôležité a hlboké posolstvá, ale je aj mimoriadne vtipná.

27.09.2019

Gretu Thunberg sledujem s obdivom od prvých chvíľ jej spontánneho zjavenia na mediálnej scéne. S jej príchodom sa začala pre mňa a milióny ľudí celého sveta nová éra v boji proti klimatickým viac »

Zuzana Čaputová – 100 dní vlády / prezidentskej /

24.09.2019

100 dní neuveriteľných úspechov na domácej pôvode / vystúpila aj v Rádiu Expres u Braňa Závodského a je podľa posledného prieskumu najdôveryhodnejším politikom na Slovensku /, ale aj 100 viac »

Peter Pellegrini – koniec politickej korektnosti?

17.09.2019

Tak sa už konečne v piatok začalo v parlamente s odvolávaním premiéra. Tuším to bolo až na štvrtý pokus. Predchádzajúce pokusy boli neúspešné, lebo naša slávna opozícia, ktorej tak nesmierne viac »

okresny sud bratislava I.,  krajsky sud v bratislave

Threema: Kočner si vymenil šesťtisíc správ so sudcom Sklenkom

21.10.2019 21:03

Kočner zháňal informácie údajne aj na Najvyššom súde priamo od podpredsedníčky Jarmily Urbancovej.

GANC ganz

Netanjahu vrátil mandát na zostavenie vlády, poverenie dostane Ganc

21.10.2019 19:45

Izraelský premiér vrátil prezidentovi poverenie po tom, ako neuspel so snahami o sformovanie novej parlamentnej väčšiny.

Bratislava IPI Kuciak námestie snp

Advokát Kuruc: Súd bude v prípade Kuciak postupovať rýchlo

21.10.2019 19:15

Trestný právnik popisuje ďalší postup po podaní obžaloby a vysvetľuje, kedy a ako musia súdy rozhodnúť.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Úrad pre dohľad je zbytočný, tvrdia odborári

21.10.2019 18:00

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podľa odborárov nepomáha tam, kde by mal.

jabrezina

Tak si myslím ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 113871x
Priemerná čítanosť článkov: 3927x

Autor blogu